Gaziantep Teknopark

GAZİANTEP TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ KURUCU VE İŞLETİCİ A.Ş.

Tarihçe

Gaziantep Teknopark, Gaziantep Üniversitesi, Bilkent Üniversitesi ve Ankara Cyberpark işbirliğiyle 12 Ocak 2007’de kurulan bir bilim ve teknoloji parkıdır. 4691 sayılı Teknoloji Geliştirme Bölgeleri mevzuatı kapsamında 2008 yılı Ekim ayında faaliyete geçmiştir.

2008 yılı Ekim ayında yapımı tamamlanarak faaliyetlerine başlayan Gaziantep Teknopark, Gaziantep Üniversitesi kampüs alanı içinde, 163 dönüm arazide yer almaktadır. 3000 m² lik A Blok ve 1250 m²’lik B Blokta faaliyet göstermekte olan Gaziantep Teknopark’ta yazılım, bilişim, tasarım, danışmanlık, biyoteknoloji, gıda, makine, tekstil gibi alanlarda faaliyet göstermekte olan firmalar, Ar-Ge çalışmaları yaparak şehrimiz ve ülkemiz ekonomisine katkıda bulunmakta, aynı zamanda Teknopark’ın sunduğu avantajlardan faydalanmaktadır.

“Gaziantep Teknopark” olarak marka tescili yapılan Gaziantep Teknoloji Geliştirme Bölgesi, özellikle İngilizce eğitim yapan Mühendislik  Fakültesi ve bölgenin en  önemli fakültelerinden biri olan Tıp Fakültesi ve Araştırma ve Uygulama Hastanesi ile bilimsel ve teknoloji potansiyeli çok yüksek olan Gaziantep Üniversitesi’nin bu alanlardaki başarılı çalışmalarının ticarileşmesine uygun ortam sağlamakta ve bölgede yer alan teknoloji firmalarına akademik bilgi konusunda ışık tutmaktadır.

Ortaklar

Bölgenin yönetim işlerini yürütmek üzere, Gaziantep Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Kurucu ve İşletici A.Ş. (Gaziantep Teknopark), bölge kuruluş kararının Resmi Gazetede yayınlanmasını takiben 12 Ocak 2007 tarihinde Türkiye Ticaret Sicil Gazetesinde yayınlanarak faaliyete başlamıştır.

Ocak 2010 itibariyle şirket ortakları aşağıdaki şekildedir:

Gaziantep Üniversitesi (996 hisse)
GÜVAK (Gaziantep Üniversitesi Vakfı) (1 hisse)
Gaziantep Ticaret Odası (1 hisse)
Gaziantep Sanayi Odası (1 hisse)
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi (1 hisse)

 

.

Yönetim Kurulu

Prof.Dr. Mehmet Yavuz COŞKUN YÖNETİM KURULU BAŞKANI
Prof.Dr. Türkay DERELİ YÖNETİM KURULU BAŞK. YRD.
Prof.Dr. İbrahim Halil GÜZELBEY YÖNETİM KUR. ÜYESİ
Doç.Dr. Metin BEDİR YÖNETİM KUR. ÜYESİ
Yrd.Doç.Dr. Deniz VURUŞKAN YÖNETİM KUR. ÜYESİ
Ali ÖZPOLAT YÖNETİM KUR. ÜYESİ
Ali DEĞER YÖNETİM KUR. ÜYESİ

Fiziksel Özellikler

Konum
Bir bilim ve teknoloji parkı olarak tasarlanan Gaziantep Teknopark, Gaziantep Üniversitesi kampus alanı dahilinde kurulmuştur. Teknopark’a ulaşım Üniversite’den bağımsız olarak sağlanmaktadır. Şehir merkezine, havaalanına, başlıca araştırma merkezlerine ve çeşitli sosyal olanaklara yakın mesafede olması nedeniyle hem araştırma alanında işbirliğini arttıracak hem de katılımcılara nitelikli bir çalışma ortamı sağlayacak konumdadır.

Fiziksel Özellikleri:
Gaziantep Teknopark, Gaziantep Üniversitesi kampus alanı içinde, 163 dönüm arazide kurulmuştur. Teknopark yasası gereği isteyen firmalara kendi binalarını yapma olanağı sağlanmaktadır.

A Blok toplam 3000 m² olup Bodrum, Zemin 1 ve 2. Katlardan oluşmaktadır. İçerisinde toplam 70 ofis ve Girişimci Firmalar için her katta olmak üzere 3 ayrı kullanıma hazır mutfak bulunmaktadır.

B Blok toplam 1250 m² olup Bodrum, Zemin ve 1. Katlardan oluşmaktadır. Şu an için tamamı tek bir firmanın kullanımına tahsis edilmiştir.

TEKNOLOJİ TRANSFER MERKEZİ

• Konferans Salonu ve Laboratuvarlardan oluşan merkez  toplam 3200 m² alana sahiptir.
• Konferans Salonu 220 kişiliktir.
• 8 ayrı Laboratuvar ve 33 ofisten  oluşmaktadır.
• Ofisler için 3 ayrı mutfak bulunmaktadır.

PREFABRİK BİNA
           • 1750 m² alana sahiptir.
• 7  m yüksekliktedir.
• Tır girişine uygun üç ayrı kapısı bulunmaktadır.
• 8 Adet ofis bulunmaktadır.
• 3 Ayrı mutfak içermektedir.

Gaziantep Teknopark Girişimci Firmalara ;
           • Nitelikli  altyapı,
• Temizlik,
• Güvenlik ve itfaiye hizmetleri,
• Bakım, onarım
• Yeşil alan düzenlemesi
• Spor salonu
• Otopark

Hizmetleri sunulmaktadır.

İletişim Bilgileri

Küçükkızılhisar Mah. Burç Yolu Cad. Mahmut Tevfik ATAY Bulvarı
4/A Blok No : Z/18 Gaziantep Teknopark Şahinbey /Gaziantep
T : +90 342 361 01 18 F : +90 342 361 01 19
E : info@gaziantepteknopark.com.tr

www.gaziantepteknopark.com.tr