Girişimcimiz WatchX Kitlesel Fonlama Arıyor!

IRASME CORNET Uluslararası Proje Etkinliği
15 Ekim 2019

Girişimcimiz WatchX Kitlesel Fonlama Arıyor!

Girişimcimiz WatchX Kitlesel Fonlama Arıyor!

Gaziantep Üniversitesi TargeT Teknoloji Transfer Ofisi ve Gaziantep TEKNOPARK’ın mentör desteğiyle doğan yerli akıllı saat projesi; 4 mühendis arkadaş olan Mustafa Tülü, Enes Çadır, Ömer Özlü ve Gökhan Selamet tarafından geliştirildi.

Proje hakkında bilgiler Firmanın kurucu ortağı Mustafa TÜLÜ “Yaklaşık 5 ay içinde geliştirildiğimiz watchX , temelde saat şeklinde bir gelişme kartı. Herhangi bir kasaya sahip olmayan , elektronik kart üzerine takılmış bir saat kordonu ile kullanılıyor. Programlama konusunda önemli imkânlar sunan, sahip olduğu Arduino ve Scratch destekleri sayesinde çocukların ve gençlerin programlama öğrenmesi için oldukça başarılı bir alternatif.

Programlanabilir bir akıllı saat olması nedeniyle yapabileceklerinin neredeyse sınırsız olduğu söyleyenebilir. Örneğin; watchX’i çeşitli yeteneklerle donatıp bir akıllı saat olarak kullanabilir, herhangi bir odanın aydınlatmasını Bluetooth ile kontrol edebilir veya buzdolabı kapağınızı günde kaç kere açtığınızı sayan bir buzdolabı saati olarak da kullanabilirsiniz.

Bu bağlamda  watchX ile yapılabilecekler tamamen kullanıcısının hayal gücüne bağlı diyebiliriz. Programlama bilmeyen kullanıcılar tarafından da kullanılabilecek olan özellikle çocukların kolay bir şekilde programlama öğrenmesi için oldukça kullanışlı. Geliştirme kartı kavramını yeni bir boyuta taşımak isteyen , elektronik ve programlamanın yanı sıra 3D modelleme de öğretmeyi amaçlıyor.

Kullanıcıların geliştirme sürecinde ihtiyaçlarının olacağı tüm sensörler ve batarya watchX’in üzerinde yer alıyor. Piyasada pek çok geliştirme kartı bulunsa da, saat şeklinde olması ve ekstra sensör veya güç  kaynağına ihtiyaç duymaması ile rakiplerinden ayrılan , hayal gücünün sınırlarını zorlamak ve programlama yeteneklerini günlük hayatında kullanmak isteyen kullanıcılar için biçilmiş kaftan”.dedi

‘İndiegogo kitlesel fonlama sitesinde ön sipariş topluyorlar’

Indiegogo üzerinden 50 adet saat alımı yaparak projeye destek veren Türkiyenin en büyük elektronik ve robotik malzeme tedarikçisi Robotistan, firmanın Türkiye distribütörü olmak istiyor.

Firma ulaşmak istediği hedefin %20’sine 24 saat içerisinde ulaşmış bulunmakta. Gaziantep Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencilerinden destek bekliyor. Aşağıda ki linke tıklayarak sizde destek olabilirsiniz.

https://igg.me/at/watchx/x

Merkezi San Francisco da olan 2008 yılında kurulan uluslararası kitlesel fonlama sitesi İndiegogo da, WatchX için kampanya başladığını dile getiren TÜLÜ “ Projenin geliştirilmesi sürecinde mentör desteği veren Gaziantep Üniversitesi TargeT ve TEKNOPARK uzmanlarının her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu..