Pirina’dan Maslinik ve Oleanolik Asit Ekstraksiyonu

Teknoloji’nin geniş kapsamlı bir fizibilite raporu, pazar bilgileri ile birlikte, TARGET A.Ş.’de bulunmaktadır. Ayrıca üretim tesisi, akışlar, reaksiyonlar bilgisayar ortamında pilot ve kitlesel üretim için simüle edilmiştir. Yaklaşık 500.000 TL yatırımla pilot seviyede satılabilir ürünlerin üretmeye müsade etmektedir. Zeytinyağı fabrikalarının, zeytin üreticilerinin, ilgisini çekeceğini düşünmekteyiz.


Patent Durumu : TR 2016/12062 Başvuru Nolu Patent


Savunma Sektörü İçin Bir Uçuş Simülatörü

Gaziantep Üniversitesi'nde yapılan bir doktora çalışmasının çıktısı olan 'İnsan Denge Çarkı Yapısında Bir Uçuş Simülatörü', prototipi üretilmiş ve iş planı hazırlanmıştır. Teknolojimiz, uçuş eğitimi amacıyla tasarlanmış olsa da oyun ve eğlence sektörü içinde de uygulamalar bulabileceği düşünülmektedir.


Patent Durumu : TR 2016/13316 Numaralı Patent Başvurusu


NEPS TEMİZLEME APARATI VE TEMİZLEME YÖNTEMİ

Bu teknoloji; Sürekli İmalat Sistemleri ile üretim yapan tekstil fabrikalarında önemli bir kalite probleminin önüne geçmeyi vaadetmektedir. Gaziantep Üniversitesi'nde Yürütülmüş bir SANTEZ projesinin çıktısı olan teknolojini Fikri ve Sınai Hakları buluşçuya aittir. Teknoloji, SAN-TEZ(Sanayi Tezleri) programı kapsamında geliştirildiği için endüstriye uygulanmış ve böylece teknolojinin uygulanmış ve prototip üzerinden doğrulanmıştır. Proje ile ilgili demo talepleriniz halinde Laboratuvarlarımızda sunum gerçekleştirebilmekteyiz.


Patent Durumu : TR 2015/02598 ve TR 2015/11184 Numaralı Ulusal ve PCT/TR2016/050044 Nolu Uluslararası Patent Başvuruları ile korunan Aparat ve Yöntem Tekniği


Medikal Bir Parçalayıcı

Cerrahi bir araç olan Teknoloji, İstanbul’da düzenlenen Uluslararası Buluş Fuarı’nda gümüş madalya kazandı. Dünyada benzeri olmayan bu alet cerrahi bilimine hizmet edecek. Bir sonraki aşama aletin üretilmesi ve ihraç edilmesi. “Bir parçalayıcı” adlı buluş Gaziantep Üniversitesine bağışlandı. Buluşumuzdan bize düşecek pay Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerine burs olarak verilecek.


Patent Durumu : TR 2015/08347 Numaralı Ulusal ve PCT/TR2016/050218 Nolu Uluslararası Patent Başvuruları


Aromalı Bitter Çikolataların Üretim Yöntemi

Çikolata pazarında butik bir alan olan teknoloji ile üretilen çikolatalar için tat testleri gerçekleştirilmiş irilik, kalınlık, çaba, sertlik, yumuşaklık, acılık, tatlılık, çikolata tadı, aroma tadı, çikolata kokusu ve aroma kokusu üzerine duyusal analizlerin yapılmış ve yüksek performans çıktıları alınmıştır. Çikolata üretimi alanında faaliyet gösteren ve bu teknolojiyi lisanslama ile ilgilenen firmalara sunum ve tadım demoları yapılabilecek, mevcut veriler paylaşılabilecektir.


Patent Durumu : 3 ayrı aroma için alınmış olan, TR 2015/03704,, TR 2015/03707 Nolu ulusal patent başvurularının ve TR 2015/03705 nolu İncelemesiz Patent


TELEMETRİK GERİ BESLEMELİ DİYAFRAM UYARICISI

Cihazın genişleyen endikasyonları, ürünün pazar payını genişletecektir. Mevcut cihazlar 100.000 TL ile 300.000 TL arasında satılmaktadır. Hâlihazırda Sosyal Güvenlik Kurumunun mevcut diyafram pillerine yaptığı ödeme cihaz başına 50.000 TL dir. Hasta başına bu maliyetlerin yurtdışına ödenmesinin önüne geçilecektir. Çalışmalar sırasında vücut içine takılabilen SPO2 ve ETCO2 probları ise ikincil bir teknoloji olarak farklı cihazların geliştirilmesine olanak sağlayacaktır. Geliştirme süreçleri ile ilgili Kamu fonlarına yapılan proje başvuruları değerlendirme sürecindedir. Vücut içerisinde uygulanan bir cihaz olduğu için teknolojinin ticarileşmesi için CE ve diğer sertifikasyon süreçleri önemli maliyet kalemlerini oluşturmaktadır. Lisans teklifi yapacak yatırımcılar için kabaca 27 Milyon TL yatırıma ihtiyacı olduğunun bilinmesinde fayda vardır.


Patent Durumu : TR2015/05223 Nolu Ulusal Patent Başvurusu


PİRİNA YAĞINDAN MONOASİL GLİSEROL EKSTRAKSİYONU

Zeytinyağı üretiminin yan ürünü olan pirina yağından mevcut kimyasal yöntemlerin aksine enzimatik etanoliz yöntemini içeren teknik sayesinde; yüksek saflıkta, oleic acitçe zengin monoasilgliserol (2-MAG) üretimi ile ilgilidir. Ürünün laboratuvar düzeyinde prototipi geliştirilmiştir. Geliştirilen teknoloji ile zeytinyağının ayrılması sonrasında geriye kalan ve ekonomik değeri düşük olan pirina değerlendirilerek gıda, kozmetik ve ilaç sanayilerine katma değeri yüksek bir katkı maddesi kazandırılmıştır. Zeytin ve Zeytinyağı üreticilerinin rekabetçi bir yan ürün üretmeyi ve kozmetik ve ilaç endüstrilerine tedarikçi olarak katma değerli bir ara-ürün sunabilmeyi vaat etmekteyiz.


Patent Durumu : TR2014/10227 Nolu Ulusal Patent Başvurusu


Fındık Kabuğu ve Yaprağı Ekstraktlarından Yeni Bir Biyolojik Aktivatör

Atık olarak kullanılan fındık kabuğundan know-how'ı buluşçuya ait olan reaksiyon ve sistemlerle 10 gr'ı 1500 dolar'a kadar alıcı bulabilen değerli ekstraktlar düşük maliyet ile elde edilebilmektedir. Sistem laboratuvarda test edilmiş, temel düzeyde ticari potansiyeli değerlendirilmiş ve temel düzeyde bir ön-fizibilite çalışması yapılmıştır.


Patent Durumu : Know-How, Ticari Sır


FTALOSİYANİNLERİN PİGMENT OLARAK (PB15:1) ÜRETİLMESİ

Seri üretime geçildikten sonra Türkiye’de yılda 1000 ton (dünyada 110 bin ton)tüketilen ve tümüyle ithal olan bu ürünün ortalama kg fiyatı 12 $ (>%98 saflıkta) olan 15:1 pigmenti ülkemizde de üretilecektir.


Patent Durumu :


Tekstil Sektöründeki Sentetik Boyalara Alternatif Olarak Tarımsal Atıklardan Doğal Toz Boya Eldesi

Teknoloji’nin geniş kapsamlı bir fizibilite raporu, pazar bilgileri ile birlikte, TARGET A.Ş.’de bulunmaktadır. Ayrıca üretim tesisi, akışlar, reaksiyonlar bilgisayar ortamında pilot ve kitlesel üretim için simüle edilmiştir.


Patent Durumu :


YENİLIKÇİ VE ÇEVREYE DUYARLI APRE UYGULAMA SİSTEMİ TASARIMI VE PROSESLERİNİN GELİŞTİRİLMESİ

Proje kapsamında, apre işlemleri için yeni bir yönteminin geliştirilmesi amaçlanmıştır. Proje kapsamında sıvı apre malzemesinin kumaş yüzeyine hibrid-elektrosprey yöntemiyle aktarılması planlanmıştır.


Patent Durumu : TR2015 01357 B nolu dosya ile İncelemesiz Patent