TEKERLEK İÇİNE MONTE EDİLEREK ÇALIŞAN EKSENEL BİR ELEKTRİK MOTORU

DERİN ÇEKME İŞLEMİ İÇİN ULTRASONİK TİTREŞİM DESTEKLİ BİR KALIP SİSTEMİ
13 Nisan 2020
Savunma Sektörü İçin Bir Uçuş Simülatörü
17 Ekim 2019

TEKNOLOJİ AÇIKLAMASIREFERANS KODU: T-158

Buluş, yüksek tork ve güç değerlerine sahip, kompakt, teker jantı içi, torus tipi, fırçasız ve eksenel özelliklere sahip bir elektrik motorunu konu almaktadır.

 • ÇÖZDÜĞÜ PROBLEMLER

  Motor dönüşünün sürekliliği ve tork kontrolü için, denetleyici, motoru hassas bir şekilde kontrol eder. Denetleyici bu işlemi Hall Effect Sensörleri kullanarak gerçekleştirir. Tork değerlerinin denetleyici tarafından ayarlanması ile hız kontrolü sağlanabilir. Fırçasız olmaları sayesinde, sürtünme etkisinin en aza indirildiği bu tip motorlar yüksek verime sahiptir. Yüksek devirlerde sessiz çalışabilmektedir. Ark yapma ve karbon tozu üretme problemi bulunmamaktadır, alevlenme tehlikesinin olmaması sayesinde, patlama tehlikesi olabilen gazlı endüstriyel bölgelerde kullanıma uygundur. Güç yoğunluğu yüksektir, ayrıca kompakt tasarımlar oluşturulmasına imkan verir. Bakım ihtiyacı neredeyse hiç olmamaktadır.

 • SAĞLADIĞI AVANTAJLAR

  Elektrik enerjisini, belirli bir sıra ve sayıya göre her iki kutbu da kullanılmak üzere yerleştirilen bobinlerin (elektromıknatıs) tetiklenmesi ve manyetik alan oluşturulması ile bobinin her iki kutbuna (n-s) hava boşluğu bırakılarak yerleştirilen, güçlü, ısıya dayanıklı belirli bir sıra ve sayıdaki sabit mıknatıslar yardımıyla, eksenel hareket enerjisine dönüştürebilen, yüksek tork ve güç değerlerine sahip kompakt tekerlek jantı içi torus tipi fırçasız eksenel bir elektrik motorunu içermektedir.
  Buluş ile elde edilen en önemli avantaj, piyasada ilk defa, daha fazla güç ve tork değerlerine sahip, eksenel olarak çalışan, çift rotorlu, torus tipli fırçasız doğru akı motoru teker içinde kullanılabilecektir.

 • TEKNOLOJİ YÖNETİCİSİ

  Adı Soyadı : Abdulkadir Kara E-Posta Adresi: [email protected]

 • PATENT BİLGİSİ

  TR2019/06733

 • TİCARİLEŞTİRME YÖNTEMİ

  Üretim Lisansı vermek, Ortak Girişim olanakları değerlendirilecektir.