PATLAMALARA DAYANIKLI BOT TABANLIK

ANTİKANSER VE ANTİVİRAL TEDAVİ İÇİN BİR İLAÇ VE BU İLACIN SENTEZ YÖNTEMİ
16 Nisan 2020
YENİ BİR ROTOR SİSTEMİ VE BUNU İÇEREN HAVA TAŞITI
15 Nisan 2020

TEKNOLOJİ AÇIKLAMASIREFERANS KODU: T-22

Bu buluş özellikle mayınlı araziler veya patlama riski bulunan bölgelerde yaya olarak yürümesi gereken insanların ayaklarına giydikleri botların tabanlarına ilişkin olup özelliği kompozit yapılar ve farklı özellikteki katmanları sayesinde patlamanın etkisini minimuma indirmesidir.

 • ÇÖZDÜĞÜ PROBLEMLER

  Buluşta katmanların tabana yerleştirme sırası kritik önem taşımaktadır. Mayının veya patlayıcı maddenin botun altında patlama ile birlikte klasik bot tabanından sonra darbe ilk olarak karbon kevlar lif kompozit üzerine gelecektir. Karbon kevlar lif kompozit malzemesi darbe dayanımı yüksek ancak aynı zamanda esneyebilen bir malzemedir. Bundan dolayı ilk enerji kısmen bu malzeme tarafından sönümlenecek üst katmanlara daha az miktarda enerji gönderilecektir. 2. katman olarak kullanılan poliüretan köpük enerji sönümleyebilen bir malzeme olup esnekliği yüksektir. 4. katman olarak kullanılan karbon nano tüp ile güçlendirilmiş termoplastik poliüretan hem darbe dayanımı hem de esnekliği üst seviyede olan bir malzemedir.

 • SAĞLADIĞI AVANTAJLAR

  Bu buluşun amacı mayınlı bölgelerde veya patlama riski bulunan bölgelerde kullanılan botların patlama etkisini karşısında direncini artırarak patlamanın insan vücuduna verdiği zararı azaltmaya çalışmaktır. Buluş ile kullanılacak botların ağırlığı metal malzeme kullanılarak geliştirilen botlara göre daha hafif olacaktır dolayısı ile kullanıcıya ortopedik olarak daha az zarar verecek ve konfor sağlayacaktır. Ayrıca kullanılacak olan malzemeler güçlendirilmiş kompozit malzemeler olduğundan metal malzemeler ile geliştirilmiş botlara göre daha dayanıklı olacaklardır.

 • TEKNOLOJİ YÖNETİCİSİ

  Adı Soyadı : Abdulkadir Kara E-Posta Adresi: [email protected]

 • PATENT BİLGİSİ

  TR2015/00106

 • TİCARİLEŞTİRME YÖNTEMİ

  Üretim Lisansı vermek, Ortak Girişim olanakları değerlendirilecektir.