YENİ BİR ROTOR SİSTEMİ VE BUNU İÇEREN HAVA TAŞITI

PATLAMALARA DAYANIKLI BOT TABANLIK
15 Nisan 2020
DERİN ÇEKME İŞLEMİ İÇİN ULTRASONİK TİTREŞİM DESTEKLİ BİR KALIP SİSTEMİ
13 Nisan 2020

TEKNOLOJİ AÇIKLAMASIREFERANS KODU: T-50

Bir hava taşıtının ana rotorunun yarattığı torku dengeleyen ve kendi ekseninde manevra yapabilmesini sağlayan; hareketli dengeleyiciler ve hava taşıtının ileri geri sağa sola manevra kabiliyetini sağlamak için yönlendirme kanatları içeren bir rotor sistemini anlatılmaktadır.

 • ÇÖZDÜĞÜ PROBLEMLER

  Bir kuyruk formu içermeyen ve pilotun vücut hareketleriyle yönlendirmesine gerek kalmadan dönüş ve manevraların yapılmasını sağlayacak mekanizma komponentlerini bulunduran bir hava taşıtı sağlanmasıdır. Bu problemin çözülmesiyle elde edilecek olan teknik etki, hava taşıtının uçuş güvenliğinin ve uçuş dengesinin artırılmasıdır. Bunun için, mevcut teknikte helikopterin dengesini ve kendi ekseni etrafındaki manevra kabiliyetini sağlamaya yarayan kuyruk borusu ve kuyruk rotor sistemi yerine kullanılacak bir sistem sağlanması için geliştirmeye gidilmiştir.

 • SAĞLADIĞI AVANTAJLAR

  - Geleneksel helikopterlerde bulunan kuyruk sisteminin ve dolayısıyla da kuyrukta yer alan anti-tork rotor sisteminin ortadan kaldırılması esasına dayanmaktadır.
  -Teknikte mevcut helikopterlerde yaşanan kuyruk ve kuyruk mekanizması sorunlarını ortadan kaldırmaktır. Geleneksel
  helikopterlerin gövde ve kuyruktan oluşmasının aksine, mevcut buluşa konu helikopterde, bir kuyruk sistemi bulunmamaktadır.
  -Geleneksel helikopterlerde bulunan kuyruk sistemi, boyunun uzun olmasından dolayı yan rüzgarlı havalarda iniş, kalkış ve sefer sırasında helikopter, uçuş ekibi ve uçuş çevresi için tehlike oluşturmaktadır.

 • TEKNOLOJİ YÖNETİCİSİ

  Adı Soyadı : Abdulkadir Kara E-Posta Adresi: abdulkadir@ttotarget.com

 • PATENT BİLGİSİ

  2016/01741 - PCT/TR2017/050058

 • TİCARİLEŞTİRME YÖNTEMİ

  Üretim Lisansı vermek, Ortak Girişim olanakları değerlendirilecektir.